En fredelig, væpna revolusjon?
Borgerskapets presse liker å spørre RV/Rødt om de fortsatt er for «væpna revolusjon». De fleste ledende personene i Rødt hater det spørsmålet, og vanlige svar er: «Det har vi aldri ment!». «Det har ikke stått i noe prinsipprogram for RV eller AKP» eller lignende.
Sannheten er at det nok aldri har vært formulert akkurat slik («væpna revolusjon») i noen prinsipprogrammer i AKP, men innholdet har stått der. Og formuleringa har blitt brukt i grunnsirkelbøker og lignende, som til dels har vært trykt opp i store opplag.
Hvorfor er Tjen folket for væpna revolusjon?
Tjen folket er for væpna revolusjon. Vi er for dette fordi det er en forutsetning for revolusjonen overhodet. En revolusjon er en handling der den ene delen av befolkninga tvinger igjennom sin vilje. En sosialistisk revolusjon, er en revolusjon for frigjøring fra utbytting og klasseundertrykking. Herskerklassen vil ikke gi fra seg sine privilegier frivillig, og vil kjempe med alle midler mot dette. Les vår artikkel om 11. september og væpna revolusjon
Hvor mye vold blir det i revolusjoen?
Graden av vold i en revolusjon avhenger av indre og ytre faktorer.
Ytre faktorer
Av ytre faktorer så er den viktigste hvilke land som har gjennomført en sosialistisk revolusjon før den i Norge. Dersom de mektigste landa i verden allerede har gjennomført en revolusjon, så blir faren for intervenering fra andre land (som for eksempel USA) mindre, og sjansen for støtte fra land som har gjennomført revolusjonen i tilfeller hvor en blir angrepet utenfra større. Andre faktorer spiller også inn. I dag har for eksempel verdens største imperialistmakt, USA, hendene fulle i Irak og Afghanistan. Det gjør deres muligheter for intervenere i mindre. Hadde USA vært mindre bundet i disse landene, så hadde de antagelig vært langt dypere involvert for å fjerne Chavez fra Venezuela, enn det de allerede er.
Indre faktorer
Det er en rekke indre faktorer som spiller inn her. Det avgjørende er styrkeforholdet mellom de revolusjonære, og revolusjonens fiender, som først og fremst går mellom arbeiderklassen og borgerskapet. Makta springer ut av geværløpa. Det spiller ingen rolle om den ene parten har de beste argumentene, dersom den andre parten har den største militære slagkrafta. Kampen avgjøres ikke av fagre ord, men av hvem som klarer å organisere den sterkeste våpenmakta bak seg. Det er avgjørende at de revolusjonære faktisk forstår dette, og at de revolusjonære har en dyktig og effektiv ledelse, som har en forståelse for dette, og kan lede denne kampen. Uten en god ledelse, så vil de revolusjonære jobbe ukoordinert og kunne tas av de reaksjonære en for en.
Hva er sjansen for at revolusjonen blir fredelig?
De fleste revolusjoner har blitt gjennomført med vold, men graden har vært høyest variable. I 1905 skjedde en revolusjon i Norge, hvor vi frigjorde oss fra Sverige. 22 500 mann var da mobilisert langs grensa mot Sverige i tilfellet en invasjon fra et militært overlegent Sverige. Svenskene vurderte situasjonen slik at de lett kunne nedkjempe de norske grensevaktene, men bevæpninga i den norske befolkninga, og motstanden mot union med Sverige var så stor at det ville medføre en langvarig og utmattende krig. Med andre ord var nettopp det at de revolusjonære i Norge var væpna avgjørende for at revolusjonen forløp uten vold. En revolusjon må være væpna, jo bedre væpna, jo større er sjanse for at den kan skje fredelig.
Hvor stor sjansen er for at revolusjonen kan skje fredelig, er som vi ser blant annet avhengig av hvor godt forberedt de revolusjonære er. Men selve problemstillinga er egentlig uvesentlig. Så lenge det er en sjanse for at den ikke blir fredelig, så må en være best mulig forberedt på vold. Konsekvensene av å stille uforberedt på vold er så dramatisk alvorlige at en ikke kan ta noen sjanser i dette spørsmålet. Dette er årsaken til at det er så avgjørende viktig å alltid bekjempe utopiske tanker om «fredelig overgang til sosialismen» og lignende.
Tjen folket
14.09.2007