Gå til meny

Politi satt inn mot arbeidere i Kina

Nå har det kommet enda et eksempel på at Kina ikke er en stat for arbeidsfolk, men en stat hvor kapitalismen har gjenoppstått og hvor

arbeidere blir undertrykka på det groveste. Rundt to tusen arbeidsfolk blokkerte i forrige uke ei bru som går over Yangtze-elva i provinsen Anhui.

Grunnen til aksjonen var at de ikke hadde fått hverken lønna si eller ekstragasjen de er lovet i sammenheng med den kinesiske nyttårsfeiringa som er forestående. Fem hundre bevæpna politimenn blei satt inn mot de protesterende arbeiderne, noe som førte til ti skadde protesterende.

Det finnes de som mener Kina er et kommunistisk land. Særlig blir landet nevnt som det når det er negative sider ved utviklinga i landet som trekkes fram. Vi i Tjen folket mener at Kina ikke har vært sosialistisk de siste tredve årene og har belagt dette rimelig godt tidligere. Går vi litt tettere inn på utviklinga i Kina nå om dagen, ser vi at den kinesiske økonomien lider av akkurat det samme som de nasjonale økonomiene til andre land i disse krisetider.

For å unngå protester og sosial uro har kinesiske myndigheter gått inn med ei krisepakke verdt tjue milliarder US-dollar. Selskapet som arbeiderne demonstrerte mot, skyldte på banken sin for at pengene ikke hadde blitt utbetalt. Det er ikke første gang finanskrisa og myndighetenes håndtering av denne fører til protester blant kinesiske arbeidsfolk. Både drosjesjåfører, oppsagte industriarbeidere og politi (!) har protestert mot manglende lønnsutbetalinger de siste månedene. Slikt foregår ikke i en stat hvor arbeiderklassen har makta.

Tjen folket

19.01.2009

© 2011   Tjen folket – kommunistisk forbund