IKEA i spissen for «miljøaksjon»
Tjen folket kaller dette en tulleaksjon siden fokuset gjennom slike aksjoner støtta av næringslivet blir fjerna fra det som er den virkelige utfordringa i miljøsaka. Den utfordringa er å endre på produksjonsvilkåra fra å produsere for profitt til å produsere det som dekke folks behov.
Aksjonen skal være verdensomspennende, men hva skal de fattige massene som lever uten strøm gjøre? De som bidrar til å framheve denne tulleaksjonen er de som har sløst mest i utgangspunktet. IKEA er en av hovedsponsorene, og har i flere tiår stått for grove inngrep i naturen for å selge billige forbruksvarer. Alle ressursene IKEA og de andre kapitalistene har brukt på sløsing gjennom reklame, bygging av digre varehus (som folk må kjøre bil til…), miljøfiendtlig transport av varene over lange avstander siden lønnskostnadene er lavere i Kina enn i Norge, og så videre har bidratt langt mer til at ei miljøkrise er rett rundt hjørnet enn at folk har på lys hjemme hos seg sjøl på lørdagskvelden for å ha det hyggelig.
Vi ønsker en produksjon av varer som er i balanse med naturen og på naturens premisser. Den eneste løsninga på miljøkrisa er å skape et annet produksjonssystem. Det er kommunismen som er løsninga på miljøkrisa, ikke borgerskapets «aksjoner» for å sjøl få god samvittighet.
Tjen folket
28.03.2009