Gå til meny

Act now

Krev drastiske endringer i miljøpolitikken -øyenvitneskildring fra København

København er åsted for store demonstrasjoner i forbindelse med klimatoppmøtet.

Fra Alaska til Australia protesterte et stort antall mennesker mot den kommende klimakatastrofen på verdens internasjonale klimadag den 12. desember. Den største demonstrasjonen for miljøbevegelsen noen gang fant sted i København i helga hvor bortimot 200.000 mennesker demonstrerte i forbindelse med klimatoppmøtet. Norske medier valgte likevel å fokusere mest på at enkelte demonstranter ble arrestert av dansk politi.

Vi bringer følgende øyenvitneskildring fra en av demonstrantene:

«Demonstrasjonen begynte i København sentrum. Før demonstrasjonen starta, hadde tusenvis av demonstranter kledd i lyseblått symbolsk «oversvømt» byen som en flodbølge. Deltakere fra alle verdenshjørner bidrog med svært kreative og bevegende markeringer og appeller i demonstrasjonen. Særlig var øyenvitneskildringer fra områder i verden som allerede er hardt ramma av klimaendringene svært gripende.

Millioner av mennesker i stillehavsområdene og i Bangladesh blir fordrevet fra hjemmene sine på grunn av det stigende havnivået. Mennesker i Afrika flykter fra tørke og mangel på vann og mat som følge av dette. Tilliten til de ulike regjeringene er ikkeeksisterende, og kravene om drastisk reduksjon i utslippet av drivhusgasser, økt satsning på rein, fornybar energi og en annen landbrukspolitikk ble samla under parolen «Act now».

Det vrimler av politi i hele København, og til og med før demonstrasjonen starta, grep spesialenheter inn mot demonstranter, arresterte vilkårlig og tvang flere til å sitte i timesvis på den kalde asfalten. Bortimot tusen demonstranter ble utsatt for denne behandlinga, som ifølge politiet var «av forebyggende karakter». Danske myndigheter har altså ikke noe annet svar på de spørsmålene mange stiller om sin egen framtid enn statsterror.

En verdensomspennende og godt organisert miljøbevegelsen må organisere enhetlig motstand blant massene. Mange militante miljøforkjempere anser fortsatt miljøproblemene som en konflikt mellom nord og sør eller fattig og rik. Kravet om «klimarettferdighet nå» kommer fra hjertet, men under kapitalismen kan det aldri finnes noen rettferdighet for massene av utbytta og undertrykte. Den eneste løsninga på verdens miljøproblemer er revolusjon og sosialisme, og flere og flere innser dette. Likevel var det demonstranter å se som gikk med Obama-bilde med ordet «Hopenhagen» skrevet på som et uttrykk for at de fortsatt har et håp til denne statsmannen.

Sjølve forhandlingene

Klimatoppmøtet begynte den 7. desember, og delegasjoner fra 192 land diskuterer forpliktende avtaler for reduksjon av utslippene av drivhusgasser. I skrivende øyeblikk står et «klimafond» på ti milliarder US-dollar i fokus. Fondet skal brukes til å «kompensere» for klimaskadene fattige land er påført. Men skadene er de allerede påført, og en økonomisk kompensasjon vil ikke hjelpe på dette.

Regner man det om til hvor mye penger det er pr måned for hver person som bor i disse landene, blir det rundt to dollar. Som en delegat fra et afrikansk land sa: «For det får man ikke en kopp kaffe i København engang». Delegasjonene fra de fattigste landene som har lidd under utbytting og imperialisme i årevis, er opprørt over forslaget og krever et fond på minst 200 milliarder US-dollar i året for å kunne utvikle bruken av fornybar energi og kunne gå over til miljøbesparende teknologi.

En internasjonal erklæring om den nødvendige oppbygginga av en internasjonal motstandsfront for å redde miljøet fra profittbegjæret – som er uunngåelig under kapitalismen – ble i fjor skrevet under av tjue organisasjoner fra atten ulike land. Denne ble spredt i stort omfang på ulike språk i demonstrasjonen. Dette gir håp for framtida.

På onsdag vil demonstrasjonene høyst sannsynlig nå et nytt høydepunkt. Da ankommer nemlig statslederne fra alle verdenshjørner. Samtidig vil «Folkenes klimaforum ’09» bli gjennomført med diskusjoner, ulike kulturinnslag og utstillinger».

Tjen folket

15.12.2009

© 2011   Tjen folket – kommunistisk forbund