Gå til meny

Rudolf Nilsen

Til minne om Rudolf Nilsen

Den 28. februar 1901 fødtes dikteren Rudolf Nilsen, en av Norges fremste arbeiderdiktere, inn i en arbeiderfamilie på Vålerenga i Oslo.

Rudolf Nilsen vokste fram som lyriker i aviser og tidsskrifter rundt 1918-19, og utga sin første diktsamling På stengrunn i 1925 som er å betrakte som hans debut. Han var medlem av Norges Kommunistiske Parti fra stiftelsen i 1923 til sin død i 1929, da han døde av tuberkulose så alt for ung.

I sine dikt fremmet Rudolf Nilsen hele tiden et revolusjonært budskap. I diktene hans kan man kjenne hvordan han elsker byen med dens asfalt, brostein, elektriske lamper, konstante lyder, og ikke minst menneskene. Han skrev i sitt dikt Midt i byen:

Byen, alltid byen, til jeg engang slukner brått

som en svart elektrisk lampe når dens glødetråd er gått.

Får jeg lyse litt i byen, så dens sinn blir mindre grått?

Rudolf Nilsen hadde et et ønske om å gjøre noe for folk og være noe for folk, og det har han vært og det er han fortsatt. Selv etter sin død har Rudolf Nilsen gitt kommunister og sosialister i hele Norges land en stor stolthet.

Derfor hedrer vi i dag en god kommunist og en god lyriker som verden dessverre fikk se så lite av.

Les flere av Rulles dikt her.

Tjen folket

27.02.2010

© 2011   Tjen folket – kommunistisk forbund